top of page

Poradnik dla kandydata



Zanim skorzystasz z naszego poradnika, zapoznaj się z listą siedmiu grzechów głównych kandydatów,

a następnie unikaj ich jak ognia:

 

7 grzechów głównych Kandydata:



>niestosowny ubiór
>włączony i dzwoniący telefon
>brak kultury osobistej
>gadulstwo lub zbyt zdawkowe odpowiedzi
>prezentowanie postawy roszczeniowej
>brak podstawowej wiedzy na temat firmy, stanowiska, oferty pracy
>niepunktualność



Zastosowanie się do poniższych rad na pewno zminimalizuje ryzyko porażki i pozwoli nam na przystąpienie

do rozmowy kwalifikacyjnej na partnerskich warunkach.





1. Zbierz informacje o firmie

Wiedza o firmie świadczy o tym, że interesujesz się organizacją, w której chcesz pracować. Zastanawiając się nad wysyłaniem aplikacji na interesujące nas stanowisko, skorzystasz z niej pierwszy raz. Branża, profil działalności, misja i wartości reprezentowane przez firmę to elementy, na których musisz się szczególnie skupić. Rekruter, badając Twoją motywację i zainteresowanie ofertą pracy, na pewno o to zapyta.



2. Zbierz informacje o stanowisku pracy

Aby uzyskać informacje o stanowisku często wystarczy przeczytać dobrze sformułowane ogłoszenie.

W celu uzupełnienia wiedzy warto przejrzeć ogłoszenia na podobne stanowiska w firmach konkurencyjnych. Taka wiedza na pewno zrobi wrażenie na osobie rekrutującej i jednocześnie pozwoli Ci bardziej przekonująco przedstawić swoją kandydaturę.



3. Zbierz zestaw najważniejszych informacji o swojej osobie

Przeanalizuj historię swojego zatrudnienia, skupiając się szczególnie na stanowiskach o podobnym zakresie obowiązków. Przypomnij sobie, co należało do Twoich obowiązków, jakie zadania realizowałeś. Pomyśl nad umiejętnościami, które udało Ci się zdobyć i rozwinąć.
Weź kartkę papieru, spisz wszystkie swoje najważniejsze umiejętności, kwalifikacje, osiągnięcia, cechy charakteru, itp. Pomyśl również o konkretnych sytuacjach, w których mogłeś się nimi wykazać.
Jeśli nie masz żadnych doświadczeń zawodowych, lub są one niezwiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, skup się na tym, co możesz wnieść do firmy poza doświadczeniem. Zdefiniuj swoje mocne strony, potencjał, chęć nauki i rozwoju, a na pewno docenimy Twoją kandydaturę.



4. Opracuj listę przykładowych pytań, które mogą zostać Ci zadane

Są pytania, które pojawiają się na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. To standardy, którymi posługuje się wielu rekruterów. Przygotowując się do rozmowy warto przygotować się pod ich kątem. Do grupy pytań, których możemy się spodziewać zaliczamy:
a) Jakie są Pani/Pana słabe strony?
b) Jakie są Pani/Pana mocne strony?
c) Dlaczego zdecydował się Pan/Pani kandydować na to stanowisko?
d) Dlaczego uważa Pan/Pani, że powinniśmy zatrudnić właśnie Pana/Panią?
e) Gdzie widzi Pan/Pani swoją osobę za 5 lat?

Oprócz przedstawionej wyżej listy, warto zastanowić się jakich jeszcze pytań można spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej na wybrane stanowisko.



5. Przygotuj listę pytań, które chciałabyś zadać osobie rekrutującej

Podczas ostatniego etapu rozmowy rekruter zapyta czy masz pytania, na które mógłby odpowiedzieć. To dobry moment żeby rozwiać ewentualne wątpliwości, dopytać o interesujące Cię kwestie, rozwinąć ważne aspekty rozmowy. Możliwość zadania pytania daje Ci szansę na poszerzenie wiedzy o pracodawcy, skorzystaj z niej!

 

6. Nie szata zdobi człowieka, ale…

Dopasuj strój do charakteru spotkania. Nie oczekujemy od Ciebie stroju galowego, pamiętaj jednak że rozmowa kwalifikacyjna ma formalny charakter, należy więc podkreślić go strojem. Ubierz się stosownie – schludnie, elegancko, ale jednocześnie tak, abyś czuł się swobodnie. Nie zapomnij o uśmiechu, entuzjazmie i optymizmie!



7. Bądź punktualny!

Zaplanuj z wyprzedzeniem dojazd do siedziby firmy. Zapisz i skorzystaj ze wskazówek podanych telefonicznie przez rekrutera. Sprawdź trasę i możliwości dojazdu. Wyjdź z domu z 30-minutowym zapasem czasu. Niepunktualność stawia Twoją osobę w niekorzystnym świetle. Nie zmarnuj więc swojej szansy na spotkanie

w sprawie pracy. O ewentualnym spóźnieniu lub nieobecności zawsze uprzedź nas telefonicznie.



8. Trening czyni mistrza

Przygotowałeś już wszystkie elementy ważne na rozmowie kwalifikacyjnej – teraz zbierz je w jedną całość

i przećwicz, najlepiej przed lustrem lub w towarzystwie znajomego, na zakończenie poproś go o informację zwrotną.

 

Dobra rozmowa kwalifikacyjna daje szansę owocnej współpracy i rozwoju. Pamiętaj– pierwszych 20 sekund, pierwszych 20 słów, pierwszych 20 gestów może zadecydować o tym, jak oceni Cię przyszły pracodawca. 



Życzymy powodzenia!



Dział Rekrutacji Grupy Holicon

2013 © Design by Elegancko Team

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby uzyskać więcej informacji, zobacz

bottom of page